Сторінки

четвер, 19 березня 2020 р.

7 клас

Новела як літературний жанр, її характерні ознаки, різновиди.  О. Генрі є його новела «Дари волхвів».



 Уже понад століття, читаючи твори американського письменника О. Генрі, людство сміється й водночас сумує. До новел митця хочеться повертатися в різні періоди життя. У них ми вчимося милосердя, любові й мудрості. Твори О. Генрі дивовижні, адже вони мають глибокий підтекст, який потрібно ще розгадати й зрозуміти. Своєрідним ключем до розуміння творчості О. Генрі є його новела «Дари волхвів».



Справжнє ім’‎я письменника — Уїльям Сідні Портер. Він народився 11 вересня 1862 р. в м. Грінсборо (штат Північна Кароліна, США). Його батька, лікаря за професією, шанували в місті за знання й співчутливе ставлення до хворих. Мати рано померла, залишивши сиротами трьох маленьких синів. Після смерті матері вихованням Уїльяма займалася тітка Евеліна Портер, яка керувала в Грінсборо приватною школою для дівчаток. Саме в школі тітоньки Уїльям прочитав твори В. Скотта, Ч. Діккенса, А. Дюма та В. Гюго, які залишилися його улюбленими книжками на все життя. Згодом хлопець почав працювати в аптеці свого дядька. Коли Уїльямові виповнилося двадцять років, він погодився на пропозицію друга — доктора Джеймса Холла — поїхати до Техасу, де той мав невеличке ранчо. Невдовзі юнак навчився їздити верхи, купив модний ковбойський капелюх і розмовляв іспанською мовою не гірше, аніж місцеві ковбої. Саме тут він написав перші гумористичні оповідання. Пізніше У. Портер оселився в м. Остіні столиці Техасу. Він часто змінював професії, шукаючи справу до душі. Одного разу юнак побачив на вечірці красуню Атол Естес Роуч і закохався. Молоді люди обвінчалися. Атол була лагідною, чуйною, турботливою й цілеспрямованою дружиною. Під її впливом Уїльям почав серйозно працювати над оповіданнями й друкувати їх у місцевих газетах. Фінансовий стан молодої родини покращився — У. Портер працював бухгалтером-касиром Остінського національного банку. Проте ревізія в банку обернулася трагедією для молодого подружжя. За порушення у веденні бухгалтерської документації Уїльямі загрожувало ув’‎язнення, і він вирішив утекти спочатку до Нового Орлеану, а потім у Гондурас. Так почалися найважчі часи в його житті. Можливо, Портер якось би влаштувався на півдні Америки, знайшов би згодом прибуткову справу, але змушений був повернутися. Дізнавшись, що дружина помирає, Уїльям, незважаючи на небезпеку, приїхав додому.
Атол померла в нього на руках. Одразу після похорону У. Портера заарештували. Почалися довгі роки ув’‎язнення, які остаточно сформували нового американського письменника — О. Генрі. Саме такий псевдонім узяв собі Уїльям Портер. За три роки, проведених за ґратами, він зіткнувся із сотнями людей, які втратили надію на кращу долю. Своїми творами О. Генрі намагався допомогти їм повернути втрачені почуття, подолати темряву, запалював вогник надії. Перше оповідання «Різдвяний подарунок Діка-свистуна» він відправив до журналу, сподіваючись заробити на різдвяний подарунок для дочки Маргарет. І автору пощастило!.. Він отримав гроші, на які купив подарунок для дочки.
Незабаром літературна Америка помітила письменника О. Генрі, навіть не знаючи, хто ховається за псевдонімом. У 1902 р. митця запросили працювати до нью-йоркського журналу. Він переїхав до великого міста, його ім’‎я стало відомим в усій країні. У 1904 р. вийшов роман письменника «Королі і капуста», у 1906 р. — перша збірка новел «Чотири мільйони». Пізніше було ще сім збірок, у яких ідеться про героїв, яких доля випробовує різними обставинами, а нерідко кидає на самісіньке дно суспільства. Однак герої О. Генрі не втрачають справжніх почуттів і людяності. Цим вони нам і цікаві.




Прочитайте новелу О.Генрі «Дари волхвів» та спробуйте відповісти на запитання:

- На які думки наштовхнула вас назва твору? Розробки якої теми ви очікували в творі? Чи справдилися ваші сподівання?
- Чим зацікавив вас твір? Про що він?
- Хто із героїв запам’‎ятався найбільше? Чому? Чи є слова, які потребують пояснення?
- Які запитання й думки виникли по закінченні читання?
- До якого жанру малої прози належить твір? Думку аргументуйте, спираючись на текст.
- Знайдіть у тексті художню деталь, яка є визначальною щодо жанрової специфіки твору.
- Пригадайте, чи вивчали ми раніше твори, що належать до різдвяних оповідань (повістей)? Які жанрові особливості таких творів?

Характеристика образів Делли й Джіма

- Назвіть головних героїв твору. (Делла та Джім.) Яку інформацію про головних героїв автор подає на початку твору?
- Виразно прочитайте початок твору. Знайдіть речення, що є ключовими у розвитку сюжету.

- Чому саме це речення є домінантними? Мотивуйте свій вибір.
- Різдво. Чим особливе це свято, у чому його суть? Чому події в творі відбуваються саме напередодні Різдва?
- Який настрій був у головної героїні Делли напередодні свята? Визначте причини стану героїні. Як вона почувалася у «війні» за кожен цент?
- Чиїми очима ми спостерігаємо картину за вікном? Який символічний підтекст пейзажу? Яка фраза є ключем у розумінні внутрішнього стану героїні? («сірий кіт, сірий паркан, сірий двір») Чому домінує сірий колір у світосприйнятті молодої жінки?
- Чому склалася така ситуація? Знайдіть ключові деталі, що розповідають про матеріальний стан родини Джеймса Діллінгема Янга.
- Чи вплинув матеріальний стан на стосунки героїв? За допомогою деталей художнього простору підтвердите свою думку.
- Яка українська приказка спадає на думку, як підтвердження сказаного?
- Якими матеріальними цінностями володіла родина? Чим пишалися Джім і Делла?
- Яке рішення приймає героїня напередодні Різдва? Чому? Чи було це виважене, обдумане рішення, чи воно виникло зненацька, спонтанно? Як це показано через категорію часу?
- Чи легко їй було зважитися на цей вчинок? Знайдіть деталі, що передають внутрішній стан Делли. Прокоментуйте їх, склавши графічну схему.  Про що говорить така велика кількість дієслів у короткому фрагменті?
- Як ви гадаєте, чому автор, показуючи боротьбу почуттів Делли, розриває оповідь розповіддю про «скарби» родини, про красу волосся? З якою метою автор згадує про царицю Савську та царя Соломона?
- Якою є ціна розкішного волосся Делли в світі комерції? Чи можна виміряти його цінність з позицій духовності у зв’‎язку з учинком Делли?
- Чи гнітить героїню факт втрати волосся? З яким настроєм шукає вона подарунок для чоловіка? Виразно прочитайте й прокоментуйте фрагмент пошуку Деллою подарунку для чоловіка.
- Який подарунок хоче знайти героїня? Що він мав підкреслити в характері Джіма?
- Яким же є той, заради кого Делла пожертвувала найбільшим скарбом - розкішним волоссям? Знайдіть художні деталі, що характеризують героя.

- Як автор ставиться до свого героя?
- Як Джім дивився на свою дружину? Чому саме таке порівняння використав автор?
- Знайдіть в епізоді розмови Джіма з Деллою ключові слова, прокоментуйте їх.
- Чому ж тоді Джім поводився так дивно?
- Якого значення набуває образ смажених котлет?

Завдання(письмово).Дати  відповіді на питання:

«Хто більше щасливий: той, хто дарує чи той, хто приймає подарунок?»
«Який дар О. Генрі вважає найважливішим для людини? »





Немає коментарів:

Дописати коментар